7 Şubat 2012 Salı

AMSTERDAM

Kuzeyin Venedik'i.. Her tarafı kanallarla çevrili mükemmel bir kent.. Amsterdam kuş bakışı işte böyle görünüyor.. :)Hollanda'nın başkenti olan Amsterdam, yaklaşık 800 bin nüfusa sahip.. Kent dokusu olarak, görüp görebileceğiniz en güzel şehirlerden biri.. Binalarda, sokakta, diğer tüm yapılarda kahverengi tonları ile krem renginin mükemmel birlikteliği var.. Çok uyumlu bir kent.. Helede kannallar buz tutmuş ve şehir beyaz bir örtüye bürünmüşse..


Amsterdam tam anlamıyla özgürlükler şehri.. Aşırıya kaçılmadığı müddetçe, esrar kullanımı serbest. Hatta coffee shop denen yerler var, esrarlı ve haşhaşlı sigaraların kahvelerle satıldığı meşhur dükkanlar.. Bu kentte hayat kadını olmak resmi bir meslek, yani yasal.. Hatta bu tip kadınların çalıştığı ve özellikle uyuşturucunun satıldığı kırmızı ışık caddesiyle ünlü Amsterdam.. Söylendiğine göre o caddeyi en çok türk turistler ziyaret ediyormuş :)
O sokağa girmediğiniz müddetçe, Amsterdam ailecek tatil yapışabilecek mükemmel bir yer.. Tekne turu yaparak, kanalların iki yanına dizilmiş evleri ve sokakları izlemenin zevkine doyum olmuyor :)


Resimlerde de görüldüğü gibi evler çok dar, artık içeri derinlemesine mi ilerliyor bilemiyorum :) Ya da her katta bir oda olacak şekilde tasarlanmış..
Büyüleyici bu kent, müzeleri ve Dam meydanıyla da ünlü.. Ama ben gezdiğim yerlerden en sevdiğim olan Gassan Elmaz Müzesi'ni göstereceğim.. Hala daha elmas üretimine devam ediliyor..
Şu gördüğünüz minnacık, miniminnacık elmaslardan en büyüğü 18.000 euro'ya yakın, en küçüğü de 3.000 civarı :) Hayat ne güzel :)
Bu müzede en sevdiğim şey, gezi sonunda sınırsız çay-kahve ve waffle yeme imkanıydı :)
Eee buraya gelipte hollanda waffleı yememek olmazdı, değil mi?
Bu waffle'ı hepiniz bilirsiniz aslında, BİM'de de satılıyor genelde :) Şiddetle tavsiye ederim, hele de taze sıcacıksa.. :)
Biz 2 Ocak'ta oradaydık.. Ama hala yıl başı kutlamaları vardı.. Çin mahallesinden geçerken karşılaştık bir kutlamayla.. Yılan dansı yapıyorlardı :)


Zevkler ve renkler tartışılmaz derler.. Ne diyebilirimki? Amsterdamda sokaklarda gördüğümüz, tahminimizce bir çeşit noel ağacı :) Ya da bir çeşit sanat eseri.
Böyle işte.. Tekneye atla, kanallarda gez, binaları izle.. Yetmez mi?
Bu arada, şu kanal boyu art arda dizilmiş tekneler de bildiğiniz ev.. İçini döşemiş yaşıyo insanlar :)
Valla ya, yaşıyo insanlar..:) Birinin içini gördüm, ağzına kadar kitap dolu, adam cam kenarına oturmuş, kanalın dibinde kitap okuyordu.. Ahh ah.. :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder