7 Şubat 2012 Salı

AUSCHWITZ TOPLAMA KAMPLARI

Polonya'da Krakow'a yakın küçük bir şehir olan Oświęcim'de ayrı noktalarda 3 tane toplama kampı kurulmuştur, Auschwitz 1-2-3.. Auschwitz 2 kampı aynı zamanda Birkenau olarak da anılmaktadır.
Auscwitz 1, 1940 yılında kurulmuştur. Tüm kampların genel merkezi da buradadır. Yaklaşık 70.000 esir bu kampta hayatını kaybetmiştir.


Kampın girişi insanı bu sözle karşılıyor; "ARBEIT MACHT FREI" yani "ÇALIŞMAK İNSANI ÖZGÜRLEŞTİRİR".. Çok manidar, değil mi?
Auschwitz 2 (Birkenau) kampı, çalışma ve imha kampı olarak düzenlenmiş.  Bu kampta 6 gaz odası ve 4 insan yakma tesisi bulunmakta.. Esirlerin çoğu kampa getirildiği gibi gaz odalarında öldürülmüş.. Kalanlar ise işkence, tıbbi deneyler, ve kötü şartlarda çalıştırıldıktan sonra gaz odalarında öldürülmüş.. Birkenau kampının ana girişi;
Bu kamplar kadar etkili ve büyük olmamakla beraber, Oświęcim yakınlarında Auschwitz 3 kampı da bulunmaktadır..
Auschwitz kamplarında 1.3 milyon insan getirilmiş, ve maalesef bu insanların 1.1 milyonu öldürülmüş.. Ölenlerin 1 milyona yakınını yahudiler oluşturuyor..
Yahudilerle ilgili çakilen filmlerin çoğu bu kampta çekilmiş.. Bu yüzden, fotoğraflar tanıdık gelebilir..
Binaların ortasındaki alan kuruna dizme amacıyla kullanılıyormuş.. Mahkumlar kurşuna dizileceği zaman, diğer esirler görmesin diye camlar tahta kepenklerle kapatılıyormuş..
Esirlerin kaldığı yerler..
İnsanların yakıldığı fırınlar..
Müzelerde bir çok fotoğraf paylaşılıyor.. Dehşet verici fotoğraflar..


Kurşuna dizilenler..


Ve ölen insanların vesikalıkları.. Muhtemelen ilk girişte kayıtları alınmış.. Bu fotoğraf listelerinin sonu yok..Ve bence müzenin en etkileyici bölümü, insanlardan arta kalanlar..
1 yorum:

  1. Kanım dondu nasıl yorum yapabilirim???

    YanıtlaSil