7 Şubat 2012 Salı

BUDAPEŞTE..

TOZU ALINMAMIŞ KENT..
Bu tabiri bir yerde okumuştum, Budapeşte'yi anlatacak daha iyi bir söz bulunamaz.. Macaristanın başkenti olan bu kent, Tuna nehrinin iki kıyısında bulunan Budine ve Peşte'nin birleşmesiyle oluşmuş. Şu an yaklaşık 1.8 milyon nüfusa sahip.. Sadece Tuna nehrini görmek için bile gidilmesi gereken bir yer bence. Diğer Avrupa  ülkelerinden ziyade, Macaristan sanki bizimmiş gibi geldi. Çok ısındım oraya :D
Binalarda genel olarak bir ağırlık söz konusu, durgun bir kent. Ama hala daha şu eski binaları saklıyolar ya, bayılıyorum. Biz elimize geçen ilk fırsatta bunları yıkıp yerine modern binalar yapıyoruz..
Bu binalar öyle özel binalar falan da değil hani, bildiğiniz, tüm sokak böyle binalarla dolu.. Üstleri tozlu, renkleri kararmış, ama hala muhteşem.. 
Vee işte Tuna nehri.. Nasıl da güzel, nasıl da büyük bir nehir.. 
Tuna nehrinin üzerinde bir çok köprü var, ama en önemlisi bu köprü, Szechenyi zincirli köprüsü.. 
Bu köprü, kentin iki yakasını birbirine bağlayan ilk köprü. 2. dünya savaşında hasar görmüş maalesef, ama yine de onarılıp hizmete açılmış. Köprünün her iki başında da aslan heykelleri var.
Buradan karşı geçip parlemento binası görülmeli.. Tuna nehrinin kıyısına kurulmuş bu bina, olanca ağırlığıyla karşılıyor misafirlerini..Burdan sonra taa tepedeki kaleye çıkarak tüm kenti kuş bakışı görmek lazım,
Yukarılara çıkmak zor olmuştu bizim için, onca merdiven falan.. Ama sonuç her zaman güzel oluyor :D
Budapeşte'ye gelirken, hep bi cami yada mescit falan bulacağımı zannederdim.. O yüzden şu aşağıdaki yapıyı görünce ilerden, cami cami diye koştuk, uzaktan bir sürü fotoğraf çektik, yaklaştıkça birşeylerin yalnış olduğunu anladım, ve bir baktık, sinagogmuş orası.. Büyük Sinagog :)
1 yorum:

  1. Budapeste gercekten cok guzel bır sehır. Cok guzel ozetlemissiniz elinize saglik
    Budapesteye gidenler icin bizimde kaldigimiz sahipleri turk cok seker aparti herkese tavsiye ederim. Gidenlere faydasi olur diye linkinide paylasiyorum.
    www.budapestetur.com

    YanıtlaSil