7 Şubat 2012 Salı

KRAKOW..

Ve nihayet Krakow'a geldi sıra.. Polonya sınırları içinde gezdiğimiz son şehir..
Krakow da Vistül Nehri üzerine kurulmuştur. Polonyadaki en eski ve en büyük 3 kentten biri olan bu şehir aynı zamanda ülkenin eski başkentidir.
Bu gezileri kış aylarında yaptığımız için, hava hep kapalı oluyordu, bu nedenler de fotoğraflar çok net yada güzel çıkmamış olabilir, şimdiden kusura bakmayın..
İlk olarak, Vistül Nehri'nden bir görünüş..Biz buradan doğruca Wawal Kalesi'ne gittik.. Bu kaleyle ilgili güzel bir hikaye var..
Krakow adlı bir şehir varmış. Polonya denen bir ülkenin başkentiymiş burası. Nehir kenarındaki bir tepenin altında bir mağarada yaşayan ejderha kadınların etiyle besleniyormuş. Şehirdeki bütün kadınları yemiş ejderha. Geriye bir tek kralın kızı kalmış. Kızının yenmesinden korkan kral bütün şövalyelerini toplamış ve ejderhayı öldüren kahramana kızını vaadetmiş. Bu ejderha da o kadar hafife alınacak bir yaratık değilmiş zira bütün cesur şövalyeleri öldürmüş. Zeka; insanoğlunun tek silahı doğada. Bunu bilen bir terzi koyun postuna bürüdüğü kükürtü ejderhaya yedirmeyi başarmış. İçi alev alev yanan ejderha nehrin bütün suyunu içmiş ve artık onu ejdarha yapan yaşam ateşi sönünce ölmüş. İşte bu tepenin üzerine kurulmuş 'Wawel Kalesi'. 16. yüzyıla kadar ihtiyaçlar doğrultusunda yeni binalar eklenmiş. Başkent varşova'ya taşındıktan sonra da önemini yitirmemiş. 


Biz gezecek çok yer var diyerek sabahın nurunda çıkmıştık yola, kale geldiğimiz ilk yerdi.. Ama daha açılmamış diye almadılar bizi içeriye :(  O yüzden dışından çektiğimiz fotoğraflarla idare edeceğiz..Galiba yukarda bahsettiğim hikayeden olacak, ejderha bu şehrin simgesi haline gelmiş.. Bir çok hediyelik eşyada ejderha görmek mümkün :)Bu ejderha heykelinin ağzından belli aralıklarla alev çıkıyordu.. Heykel kaç yılında yapılmış bilmiyorum, ama daha estetik yapılabilirdi..
Buradan çıkıp, sokak aralarında dolaşa dolaşa ana meydan (old town)'a gittik.. Krakow'un Old Town'ı avrupanın en büyük meydanlarından biri.. Biz yılbaşına yakın bir zamanda gitmiştik, her taraf alışveriş tezgahlarıyla doluydu.. Rengarenk süs eşyaları, hediyelikler falan..
St. Maria Kilisesi, Old Town'da tüm gösterişiyle yer alıyor. Yapılması 14. yüzyılda tamamlanan bu kilise için anlatılan efsanelerden biri de kiliseyi yapan iki kardeş hakkında. Bu kardeşlerden büyük olanı çok kıskançmış ve kardeşinin yaptığı işi kıskanıp kardeşini öldürmüş. Sonra yaptığına çok pişman olmuş ve kendini öldürmüş. Rivayete göre, kulelerden kısa olanın küçük kardeşin yaptığı kule.Gece manzarası her zaman daha güzel :)Aslında Krakow dediğimiz şukadarcık yer..  :)Bu şehirde asıl gidilmesi gereken iki yer var, biri Wieliczka yuz madenleri, diğeri de Authwitcz toplama kampı.. Önceden dediğim gibi, onları da sonradan anlatırım :)


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder