7 Şubat 2012 Salı

ROMA..

Roma, sınırları içerisinde bir devlet bulunduran tek şehir :) İtalya'nın başkenti olan Roma, yaklaşık 2.8 milyon nüfusa sahip.. Roma, benim hayallerimin şehri.. Benim gibi bir Gladyatör filmi hayranıysanız, Eski Roma ile ilgi çekilmiş filmleri bir solukta izliyorsanız, Kolezyum'u (Colosseum) görmek, o binlerce yıllık yapılara dokunmak sizin de tutkunuz olmuştur :)
Sırasıyla Eski Roma'nın, Roma Krallığı'nın, Roma Cumhuriyeti'nin, Roma İmparatorluğu'nun, Papalık Yönetimi'nin, İtalya Krallığı'nın ve İtalya Cumhuriyeti'nin başkenti olmuştur bu 2800 yıllık tarihi şehir.. Onu bu kadar özel yapan da bu tarihi..
Her kent gibi Roma'nın da bir kuruluş efsanesi var. Efsaneye göre Aeneas soyundan gelen Rhea Silvia (Ilia) ile Mars'ın iki ikiz çocuğu doğar. Amcaları kral Amulius çocukların ileride kendi tahtına göz koyabileceğini düşünmektedir. Bu nedenle Rhea Silvia'yı öldürür. Bebekleri ise boş bir tekneye bindirerek taşmak üzere olan Tiber nehrine bırakır. Nehrin taşması ile tekne karaya vurur ve parçalanır. Dişi bir kurt bebekleri bulur. Ve onları sütü ile beslemeye başlar. Sonra onları Picus adında bir çoban bulur ve evine götürür.
Hikaye bu şekide sürüp gidiyor.. İşte bu nedenle, kurt da şehrin simgelerinden biri.. 

Roma'nın tamamı tarihi eser :) Ama ben sadece en ünlülerini paylaşacağım burada..
İlk olarak İspanyol Merdivenleri ile başlayalım :)
Adını yakınında bulunan İspanya Elçiliğinden almış. Burayı ünlü yapan nedir bilmiyorum, ama özellikle sıcak havalarda insan kaynıyo burası :) Bu basamaklar Trinita dei Monti'ye çıkıyor..
Merdivenlerin bitiş yerinde kalan havuz.. İnsanlar özellikle bu çeşmenin suyundan içiyorlardı :) Vardır bir hikmeti..


Buradan ilerleyip Roma'nın en büyük meydanlarından birine gelelim.. Birbirinden güzel havuzlar süslüyor bu meydanı..
Havuz süslerinden bir detay..Buradan sonra Aşıklar çeşmesine gidebiliriz.. Çeşmenin adı Fontana di Trevi..


Duyduğum kadarıyla bir tek biz Türkler Aşıklar Çeşmesi diye adlandırıyormuşuz.. Malumunuz bir dramatik ve romantik olayları severiz.. Hikayeye göre, bir zamanlar askerler bir yere geliyo, çok susamuşlar ancak su bulamıyorlar, genç ve güzel bir kız ayağını yere vuruyor ve yerden su çıkıyor.. Bu hikaye, yapıtın üzerindeki kabartmalardan birinde de işlenmiş..İşte bize göre bu aşkın gücü!! :))
Ve yine Roma'daki sayısız güzel meydandan biri..
Roma'nın hala daha bir çok bölgesinde tarihi kazı araştırmaları sürüyor.. Binlerce yıllık tarih, gün yüzüne çıkarılıyor.. Bunun en güzel örneklerinden biri, Forum..
Roma Forumu, Antik Roma'nın geliştiği merkez bölge.. Ticaret, iş, ibadet, adalet yönetimi hepsi buradaymış..


Bu bina tüm ihtişamıyla Roma'nın merkezinde yer alıyor, ve neredeyse her yerden görünüyor.. Önündeki heykel, İtalya'nın kurucularından kabul edilen 2. Emmanuel'e ait..
Ve nihayet, en sevdiğim kısıma geldik.. Colosseum (Kolezyum)..
Kolezyum'un hikayesini bilmeyen yoktur herhalde.. Yapılan savaşlar, gladyatörler, keyf için öldürülen insanlar.. Kolezyum'un binlerce yıllık kanlı tarihi..
Kolezyum'un içinden bir görünüş..
Kolezyum, 2007 de dünanın 7 harikasından biri olarak seçildi.. Bu övgüyü hakediyor.. O taşlarına dokunduğunuzda 2000 yıllık geçmişi sizi kendinizden geçiriyor..Hiç yorum yok:

Yorum Gönder