7 Şubat 2012 Salı

UMRE ANILARI 2 - MEKKE

Kabe'de vakit hızla ilerliyor..
Beytullah'ta 24 saat insanlar tavaf yapıyor..
Tavaf yapmak için en uygun zaman öğlen ezanından önceki zaman.. İnsanlar tüm gün ve gecelerini ibadetle geçirdikleri için sabah namazından sonra dağılıyorlardı.. Mescid-i Haram yine çok dolu oluyordu, ama geceyle kıyaslanamayacak kadar sakin.. O sıcakta oruçlu bir çok insan tavaf yapmadığı için, biz Kabe'ye dokunma ve dua etme fırsatı bulabiliyoruk.. Ve de Kabe'nin içi sayılan Hicri İsmail'de namaz kılabildik çok şükür..

Mekke'de 6 vakit ezan okunuyor.. Efendimiz (s.a.v.)'in "eğer bir vakit namaz daha sizlere farz olunsaydı, bu teheccüd namazı olurdu" sözlerine uyuyor Mekkeliler.. Evet, 6. vakit, teheccüd vakti ezanı.. 
Biz Kadir gecesini de (kesin olmamakla birlikte) belirlemişiz, o günde ihya etmeye çalışıyoruz.. Ama Mekke de Ramazan'ını son 10 gününe girilince Kadir Gecesi de aranmaya başlıyor.. Kılınan namazlar, edilen dualar artıyor..
Yatsı namazının peşine hatimle teravih namazı kılınıyor.  Saat 11 gibi bitiyor teravih namazı.. Saat 1 de gece namazı kılınıyor. Yine hatimle kıldırılan 10 rekatlık bu namaz, Ramazanın son 10 gününe özel.. Saat 2 gibi bitiyor namaz.. Saat 3 te teheccüd ezanı okunuyor, namaz kılınıyor. Ardından vitir namazı da kılınıyor.. Mekke'deyken, vitir namazını daha farklı kıldık.. Normalde 3 rekat ardarda kılarız biz.. 3. rekatta kunut dualarını okuruz.. Orada, vitir namazının ilk 2 rekatını kılıp selam veriyorduk. Daha sonra kalkıp tekbir getiriyor, 1. rekatta rüku'dan kalkınca, daha secdeye varmadan imam ellerini açıyor, başlıyordu dua etmeye. Kunut duaları değil tabi.. Onu da içeren, uzun bir dua.. Bu dua neredeyse 30 dk dürüyordu.. En büyük pişmanlığım, arapça bilmemek oldu.. İmam dua ederken ağlıyor, etrafımızdaki insanlar duayı anlıyor ve hıçkırıklara boğuluyordu.. İmamlar bazen ağlamaktan dolayı dua edemez oluyorlardı.. Biz ise sadece dinliyor ve amin diyorduk..Teheccüd namazından sonra, hava biraz daha serin olduğu için, çoğu insan tavafa gidiyordu.. Sabah namazından sonra, yerli halk evine gidince, Beytullah biraz daha sessizleşiyordu..
Bizim Kadir Gecesi olduğunu varsaydığımız gece, Kabe'de fazladan birşey yapılmadı.. Yalnızca, imam vitir namazı sonrası biraz daha uzun dua etti..
Son teravih namazında, Kabe imamının ettiği hatim duası tam anlamıyla harikaydı.. Yatsı + teravih namazının sonrası tam 45 dk ayakta dua etti imam.. Maşallah Ya Rabb..  yok böyle bir şey..

Mescid-i Haram'da en zor şey, namaz kılacak yer bulmak :) Harem'in dışı bile o kadar kalabalık oluyorki, bizim otelin önüne kadar cemaat uzanıyordu neredeyse..
Bayram namazını Mescit'de kılabilmek için bir önceki akşamdan yer tuttuk kendimize.. Ancak öyle kılabildik, elhamdülilah..
Bayramdan sonraki gün, Mekke tam anlamıyla boşaldı neredeyse.. Kafilelerin çoğu Medine'ye geçti, yakın çevrelerden gelenler evlerine döndü.. Mescid'in kalabalıklığından şikayet ederdim, ama oranın sakinliği daha çok üzüyor insanı.. Rabbim her an dolu kılsın orayı. -Amin-
-devamı gelecek- :)

3 yorum:

 1. Rabbim her kulunu lebbeyk çağrısına cevap verenlerden o kutsal beldeye yüz sürenlerden beytullahı , ravzayı hakkıyla ziyaret edenlerden ve ehli sünnet vel cemeat yolundan gidenlerden eylesin inşallah...AMİN

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amin, ecmain olsun efendim.
   Selametle..

   Sil
 2. Salı günü gidiyorum ben de..

  Yazıları okudukça daha çok istiyorum, özlüyorum..

  YanıtlaSil