7 Şubat 2012 Salı

VARŞOVA..

Varşova, Polonyanın başkenti, aynı zamanda ülkenin en büyük kenti. Vistül Nehri üzerine kurulu bu kent yaklaşık 1.8 milyon nüfusa sahip.
Bir çok şehir gibi, Varşova'nın da kuruluşuyla ilgili hikayeler anlatıyolar.. Bu hikayelerden en bilineni, denizden çıkan bir deniz kızının bu kenti kurduğu, ve kentin koruyuculuğunu yaptığı..Bu deniz kızı heykeli Stare Miasto (Eski Meydan) da bulunuyor. Poznan ve Wroclaw'In aksine, Varşova'nın ana meydanı oldukça büyük, ama renksiz, daha bir soğuk..

Varşova'da görebileceğiniz güzel yapılardan biri Kültür ve Bilim Sarayı'dır. Hikayesi de oldukça ilginç..II. Dünya Savaşı’ndan sonra Stalin, Varşova’ya gelmiş, savaştaki yardımlarınızdan dolayı size bir armağan vermek isteriz. Kentinize metro mu istersiniz, yoksa kültür merkezi mi? demiş. Halkoylaması yapılmış, %70 küsur oy “metro” demiş. Ama, Stalin kültür ve bilim merkezini uygun gördüğü için bu bina yapılmış. 3 yılda inşa edilen 44 katlı “Kültür ve Bilim Sarayı” bir zamanlar, kentin en yüksek binasıymış. Şu an yüksek gökdelenler arasında oldukça renksiz ve eski kalıyor.Tam şehrin göbeğinde kalan bu modern binanın adı Zlote Tarasy (Altın Teras). Bir iş ve alışveriş merkezi..
Çok yüksek bir yapı olmasa da, mimarisi ile dikkat çeken yapılardan.. İç planları ise ayrıca güzel :)


Ve işte Barbakan Kalesi.. Çok yüksek olmayan bu surlar, bir zamanler kentin koruyuculuğunu üstlenmiş.. Şimdilerde restore edilmiş, sanat eseri olarak gezilip görülecek bir yer..Bu çok da yüksek olmayan surlar nasıl bir koruma sağlamış, anlaması güç :)Buradan ayrılıp büyükce bir parka gittik. 
Bu bayan Geografia.. O zamandan belliymiş kızın çalışkan olduğu, elindeki kitaplara baksanıza :)Eee Polonya ile ilgili bu kadar şey yazdım durdum, en güzel şeyi unutmuşum!! Kehribar (Amber)..
Yok böyle bir şey.. 


Kısaca bilgi vereyim Kehribarlar hakkında.. Dünyada özellikle Baltık Denizi ülkelerinde çıkarılıyor, Danimarka, Polonya gibi.. Kehribar aslında bildiğimiz çam ağacı reçinesi.. Tabi en az 20 milyon yıl geçmiş olmalı o reçinenin kehribara dönüşmesi için. İlk duyduğumda ben de inanmadım, ama öyle deniyor. Baltık denizi civarında 30 milyon yıllık kaliteli kehribarlar oluyor.. 

2 yorum:

  1. Çok Teşekürler projemde çok işime yaradı. Umarım bende erasmus ile gideceğim polonya'ya

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Umarım gidersin, erasmus gerçekten de güzel bir fırsat 😀

      Sil