7 Şubat 2012 Salı

VATİKAN

Vatikan aslında bir şehr-i ülke.. Roma şehrinin sınırları içerisinde bulunan Vatikan, dünyanın en küçük ülkesi :) Tahmimi nüfusu 900 kişi.. Ama sonuçta ülke.. Kendine ait bir ordusu bile var, 100 kişilik hem de :)


Vatikan'da mutlak monarşiye dayalı bir yönetim uygulanıyor. Papa, hem katolik mezhebinin lideri hem de Vatikan ülkesinin başkanı.. Sözleri, yasa hükmünde..
Melekler ve şeytanlar adlı filmi izlemiş olanlar öğrenmiştir Vatikan'da olup bitenleri :)
Fotoğraflarla anlatacağım Vatikan, şu uzun yoldan başlayıp bu fotoğrafın çekildiği San Pietro Bazilikasında sona eriyor.. :)Vatikan sınırlarına girip dümdüz bir yolu yürüyerek San Pietro bazilikasına varılıyor.. Roma'nın en büyük bazilikalarından biri olan San Pietro, aynı zamanda Katolik dünyasının en büyük kilisesi.. 60.000 kişilik kapasitesi var.. Kubbesi ile Roma'nın önemli detaylarından biri.. Bu kubbeyi Michelangelo yapmış..
Vatikan'dan genel bir kaç görünüş..

Kuyruğa girip de onca bekledikten sonra nihayet bazilikanın içine girdiğinizde vayy be! diyorsunuz.. :) Sanat eseri kaynıyo her yer :)
En görülesi eser Michelangelo'nun meşhur Pieta'sı..
Yine kilisenin içinden bir kaç detay..Vatikan'ın muhafızları da ayrı bir konu.. :)


Bu kıyafetlere bakıp da gülmeyiniz.. Michelangelo'nun kendi tasarımı bu ünüformalar.. Bu askerler İsviçre muhafızları.. Bu görev, çok onurlu bir iş.. Öyle herkese nasip olmuyor. Şartları biraz ağır..
Bu askerler 4 dil konuşabilmeli, 19-30 yaş arası olmalı, katolik ve askerlik hizmetini yapmış olmalı, en az lise mezunu olmalı, atletik yapılı ve 1.74 cm den uzun olmalı.. Bu şartlar böyle sürüp gidiyor :)


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder