7 Şubat 2012 Salı

VİYANA (WİEN)

VİYANA BİR KEZ DAHA "YAŞANILACAK EN İYİ KENT" SEÇİLDİ..
Seçenler haklı gerçekten, orta avrupada göreceğiniz en bakımlı kentlerden biri.. Budapeşte ne kadar toz altında kalmışsa, Viyana da o kadar temiz, tüm kent, binalar pırıl pırıl..

Viyana, Avusturya'nın baş kenti, nüfusu yaklaşık 1.7 milyon. Bu şehirde elini sallasan Türk'e çarpıyor. Aylarca Polonya'da türk görmemeye alışık olan biz, Viyana'da afallamıştık, sokakta her yerde türkçe konuşan birisini görüyorduk.. Her yerde türk dönerciler falan.. Süper :)
Prag'dan çıkıp Viyana'ya gelişimiz bayağı bi olaylı olmuştu, O kadar yorgunluğun üstüne çok fazla gezemedik bu güzel kenti, ama yine de gördüğüm yerleri paylaşayım..
Geziye Belvedere Sarayı ile başlayalım. Bu saray bahçeleriyle meşhur, kesinlikle görülmesi gereken yerlerden..
Belvedere Sarayı barok tarzda yapılmış, Yukarı ve aşağı Belvedere Sarayı olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Bu iki kısım ise muhteşem bir bahçeyle birbirine bağlanıyor..
Bu bahçeyi gezmek epey bir zaman alıyor :) Sıradaki binamız bir sanat eseri.. Viiyana'nın ara sokaklarında bulabilirsiniz bu yapıyı. Hundertwasser Evi..
Bu apartman Avusturyalı sanatçı F. Hundertwasswe tarafından tasarlanmış.  Bu binayı diğerlerinden ayıran en büyük fark, binanın hiç bir yerinde düz öge kullanılmaması ve dış cephesinin rengarenk olmasıdır.. 
Yine aynı binadan bir görünüş.
Burdan sonra da kentin en büyük meydanına gidip St. Stephan katedrlini görüyoruz. 
1360-1440 yılları arasında inşa edilen yapı gotik mimarinin en seçkin örneklerinden biri. Yapımı 1433'de tamamlanan güney kule 136 m. yüksekliğinde ve çıkmak için tam 343 basamaklık yol katetmeniz gerekiyor. Ama manzara buna fazlasıyla değeyormuş, biz çıkamadık maalesef. 
Ve sırada yine bir saray var.. Fark ettiyseniz, Viyana'da ne çok saray var, kimi yazlık kimi kışlık olarak kullanılmış aristokratlar tarafından..
Bu sarayın adı Hofburg Sarayı.. Avusturya-Macaristan İmparatorluğunun bir çok önemli kişisine ev sahipliği yapmış bu sarayda şu an yaklaşık 5 milyon tarihi eser parçası sergileniyor.
Gezerken boş durmadık, bir kaç da tanınmış simayı ziyaret ettik :) 
Mozart'ı görmek isteyenler için.. :)
Arka tarafta görünen binanın adı neydi hatırlamıyorum :) Ama çok güzeldi..


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder