7 Şubat 2012 Salı

WIELICZKA TUZ MADENİ

Wieliczka tuz madeni, Polonya'nın Krakow kenti yakınlarında bulunmakta.. Dünyanın en eski tuz madenlerinden biri.. Öyle ki, tarih öncesi çağlardan beri kullanıldığı söyleniyor..Maden 1996 yılında çökme sebebiyle kapatılmış.. Şu an sadece turistik amaçla kullanılıyor..
Madenin tavanı 327 m yüksekliğinde.. Ancak ziyaretçiler en fazla 135 m derinliğe kadar inebiliyor.. Madende aşağı doğru inerken yaklaşık 3.5 km'lik bir mesafe yürüyorsunuz, neyseki yukarı çıkarken asansörler kullanılıyor :) Klostrofobisi olanlar için çok berbat bir ortam, çünkü gezdiğimiz yerler aynen şöyle,

Bu şekilde kah maerdivenlerden iniyorsunuz kah dümdüz yollarda ilerliyorsunuz..

Bu tuz madeninin bu kadar turist çekmesinin sebebi, eski olması değil, içinde yüzden fazla heykele ev sahipliği yapıyor olması.. Madenin içindeki heykellerin yada diğer sanat eserlerinin tamamına yakını tuzdan oyulmuş.. Ayrıca gezinin sonunda madenin zemininde bir kilise karşılıyor sizi.. Tuzdan oyulmuş bir kilise..
Gezi boyunca bu heykellerle ilgili hikayeler anlatıyo rehberler.. Madenin belli bölümlerinde fotoğraf çekmek yasak, yada çekim için ek para ödemek gerekiyodu ki biz ödememiştik :) O yüzden çok fazla fotoğraf çekemedik.. Daha ziyade zihnimize kazıdık :)
Vee işte tuzdan kilise..

Kilisenin duvarları, içerisimdeki heykeller, hatta avizeler bile tuzdan yapılmış..,

Bu da Papa 2. Jean Paul.. Bilirsiniz kendisi Polonyalıydı.. Kendisini o kadar severmiş ki Polonyalılar, tuzdan heykelini bile yapmışlar..

Madenin sonuna indiğinizde hediyelik eşya dükkanları karşılıyor sizi.. Çok güzel değerli taşlar ve tuzlar vardı :)Böyle işte.. Güzel bir madendi, vesselam :)


2 yorum:

 1. Böyle bir yer daha güzel anlatabilirdi sanki. Burdada http://www.timetravelturtle.com/2012/04/wieliczka-salt-mine-poland/ bir arkadaş anlatmış, daha fazla fotoğraf bulunabilir.

  Türkçe kaynak olarak bir sizinkini gördüm oda ayrı tabi. Umarım sonraki anlatımlarınızda ilham verir. Bilgilendirmeler için teşekkürler Auschwitz kampları yazınızla girdim sitenize, sonrada bu yazıya denk geldim. Maşallah gezmişiniz epey, daha diğer yazılara bakıcam

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kesinlikle haklısın, yazılacak çok şey var, ancak maalesef ben bu geziden 1 yıl kadar sonra oturup yazdım bu yazıyı, haliyle ilk zamanki kadar net anlatamadım, yine de bu önerinizi dikkate alacağım, teşekkürler.. :))

   Sil