7 Şubat 2012 Salı

WROCLAW

Wroclaw, Polonyanın güney batısında, Odra nehri üzerine kurulmuş, Poznana çok yakın bi kent. Ülkenin 4. büyük kenti, Nüfusu 700 bine yakın. Ülke dışına çıkışlarda, (özellikle tren ile yaptığınız seyehatlerde) bu şehire uğrarsınız çoğu zaman.. Aşağıdaki resim Wroclaw Tren İstasyonu, hayatımda ilk defa trene burda bindim :D Henüz türkiyede binmek nasip olmadı..


Trenlerin bir çoğu eski model, hemde bayaa eski :) Ama ucuz da.. Hele de Öğrenci kimliğiniz varsa, %35 indirimli gidiyomuşsunuz.. Biz bunu son ay öğrendik maalesef :) İlk trene binişim.. Poznan-wroclaw arası, 2 küsür saat.. kompartıman bomboş olunca, yol boyu fotoğraf çekip durmuştuk.. 

İlk gidilecek yer, old town  (meydan) oluyo zaten.. Resimlerden de anlaşılacağı gibi, Poznana çook benziyo, sadece burası biraz daha renkli :)


Şehirler küçük olduğundan, ve turistik yerler de genelde çok yakın olduğundan, her yere yürüyerek gidiyoduk.. Tabi günün sonunda, kendini hostele attığında, yorgunluktan bitap, ayakların şişmiş, omuzların o sırt çantasını taşımaktan kırılmış vaziyette olman da gayet normal :)


Kentin simgelerinden biri sayılacak, eski beklediye binası (town hall). Mimarisi tek kelimeyle mükemmel..
Gece manzarası da bir başka oluyor  :D


Burayı gördükten sonra, asıl görülmesi gereken yere gidiyoruz.. Katedral adası :D ve o meşhur katedral..
Adaya geçiş için yapılan köprünün parmaklıkları bu şekilde takılmış kilitlerle dolu.. İnsanlar kilitlerin üzerine adlarını yazıp, ömür boyu beraber kalmak adına, kilit vuruyolarmış aşklarına.. Öyle bişeylerdi sanıırm :)


Ve işte katedral..


Ve bu da son fotoğraf, katedralin gece görünüşü..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder