9 Mayıs 2012 Çarşamba

ÇOK KARIŞTIRDIM AMA.. ;)

Vee evdeki 3 günlük saltanatım sona erdi.. 3 günlük yalnızlık.. 3 günlük kafa dinleme :))
Bu akşam annem ve kardeşim ankara'ya geldiler, 2 hafta misafirimiz olacaklar inşallah :) Gerçi annem kolları sıvadı şimdiden, geç kalınmış bir bahar temizliğine girişecek cancağızım :))) Şikayetçi miyim bu durumdan? Asla ve kat'a :)
Bizimkileri karşılamaya hava alanına giderken yolda amcamla muhabbet ediyorduk biraz, konumuz "trafikte kadın" idi :) Son zamanlarda olayları iki çerçeveden de görüyorum, kime hak versem bilemiyorum :)))
Urfadayken ablam akşam iş çıkışı beni atıyodu arabaya, bi urfa turu yapıyoduk, Urfa'nın yeni yapılan yolları, arka sokakları, birbirinden güzel yerlerini geziyoduk, arabada yalnız bayan olarak gezince yolda erkek şöförlerin seni nasıl sıkıştırdıklarına, sinir bozucu yarışlara girdiklerine, hatta bazen tacize varan hareketlerine şahit oluyor insan.. Tabiki de çoğu erkeği tenzih ederim bu durumdan :) Ama böyle bir gerçek de var :)) İşta amcama bu şeylerden bahsediyordum ki, bir de olayları onun tarafından dinleme fırsatı doğdu.. Ammannn efendim, kendileri bayan şöförlerden pek bi rahatsız :) Yolu düzgün kullanmadıkları, trafiği aksattıkları, ve tüm erkekleri kendilerini sıkıştırmakla suçladıkları için hoşnut değil bayan şöförlerden :) Ne yalan söyleyeyim, çoğu zaman önünüzde seyreden bir arabayı bi bayanın kullandığını bi bakışta anlıyorsunuz.. Demek gerçekten de tüm gününü trafikte geçiren biri için biz bayan şöförler işkence olabiliyoruz :)) Amann erkekler işte.. :p
Trafikte bu kadar laf yiyen biz bayanların iş hayatında yeri nasıl sizce?? Burada resmi rakamlarla konuşmayacağım, sadece kendi deneyimlerim sonucu elde ettiğim bir kaç izlenimi paylaşacağım :)
Ben endüstri mühendisiyim, ve bu bölümde üretim alanında geliştirmeye çalışıyorum kendimi.. Hizmet sektörünün aksine üretim sektörü bayan çalışan sayısının oldukça ama oldukça az olduğu bir alan. Üniversitede 3 yıl yaz stajı, 2 yıl da dönem projeleri amacıyla birbirinden farklı fabrikalarda bulunma imkanım oldu. Bunların büyük çoğunluğu kobi olarak sınıflandıracağım en fazla 100-120 kişinin çalıştığı yerlerdi. Otomativ yan sektörü ya da metal imalatı benim özellikle hoşuma gidiyor, haliyle bu sektörde hizmet veren fabrikalarda bayan çalışan yok neredeyse, özellikle Urfa ya da Konya gibi bu duruma daha sık rastladım. Tabi bi yerde işveren de haklı, mesela ben stajyerken 100 erkeğin arasında tek bayan oluyordum, sekreteri saymazsak.. Bu çok büyük bir olay, öğlen arasına daha erken gir, yemeğini çalışanlardan ayrı ye, falan filan, erkekler arasında bir bayan çalışan demek fabrikaya fazladan yük demek, en azından işverenin gözünden böyle olaylar. Ayrıca bayan çalışanın başarılı olacağına olan güven daha az, o kadar işçi yada ustabaşıyla başa çıkamayacağına, işin altından kalkamayacağına, hele bir de ailesi çoluk çocuğu varsa iş performansını düşük olacağına inanıyorlar. Peki işler nerede değişmeye başlıyor??
Şirketler aile şirketi olmaktan çıkıp kurumsal olmaya başladıkça, bi vizyon sahibi oldukça, yönetimde üst kademelere gelmiş bayan çalışanları görmek mümkün hale geliyor. Çünkü bu firmalar, aslında bayan çalışanları aynı konumdaki bir erkekten daha başarılı olabileceğini anlıyor ;) Sanılanın aksine bir çok bayan daha düzenli, disiplinli, o anaç tavrının altında çalışanlararıyla daha ilgili biri olabiliyor. Tabi ki bulunulan sektörün de bunda etkisi büyük..
İşvereni geçelim, toplumun çalışan bayana bakışı da gelişme göstermiş olmasına rağman bi yerde hala aynı.. Eğer kadın çok disiplinli ve sert ise iş yerinde, erkekleştiği için; yok çok duygusal ise işin hakkını veremediği için; her halukarda ailesini ve çocuklarını ihmal ettiği için yadırganıyor. Şimdi doğruya doğru, hem çocuk hem de kariyer yapan bayanlara hayranım, ama ne olursa olsun o çocuğu anne şefkat ve ilgisinden eksik büyütmek, bilmiyorum ama pek de hoşlaşmıyorum :))) Ha bu demek değil ki bayanlar çalışmasın, tabi ki de tüm bayanların arkasındayımmmmm, sonuna kadar :)
Gecenin 2 sinde oturup kabaca bir şeyler yazdım ama bi ara biraz daha bilimsel verileri döktürüp size bayanların son yıllarda iş yaşamında nasıl zirveye tırmandıklarından bahsedebilirim.. Türkiyenin vergi rekortmenlerinde ilk 10 a yada ilk 100 e giren sayısız bayan çalışan, büyük çoğunluğu Sabancı hatunları oluşturuyo ya neyse, onlarınki de başarı :))
Neysem efenim, görüşmek üzere..
Selam ve dua ile.. :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder