29 Ağustos 2012 Çarşamba

MAVİ YEŞİL GEZİ -2

Evett gelelim Santa köyünden arda kalan Santa (Dumanlı) Harebeleri'ne..
Tarihi Santa köyü Gümüşhane ile Trabzonun Arsin ve Araklı ilçelerinin birleşimi bir yerde bulunuyor.. Bulunuyor dediğime bakmayın zira bulması epey zor :) Ne haritada bulabildik tam yerini, ne de ayrıntılı bir yol tarifi var.. Tek bildiğimiz Araklı yol sapağında bir levha ile bir yola giriyoruz, 42 km falan sonra Santa'ya ulaşıyoruz.. Şimdi bu tabelayı paylaşmasam olmaz :)


Bilmiyorum fotoğrafta belli oluyor mu ama tabelanın oku gösteren kısmı kıvrılmış ve yukarıdaki yola yöneltilmiş.. :)) Çok ince düşünce. Yolun 3/4 lük kısmı asfalt yapılmış, gayet rahat gittik ama son 10 km de aman aman bir bozuldu yollar, sormayın gitsin.. Zaten bizden başka araba yok, yol üzerinde yer yer şantiyelere rastlıyoruz o kadar, oralardaki çalışanlar da bir garip bakıyordu bize, sanki yanlış tarafa gidiyorsunuz der gibi :) Gidiyoruz gidiyoruz ne bir tabela ne başka bir şey.. Neyse ki manzaranın keyfine doyum olmuyordu.. Bu fotoğraflar hareket halinde arabada çekildiği için fazla net değil, ama olduğu kadar işte :)


Yol boyunca kapalı olan hava, Santa'ya yaklaştıkça açıldı, her yer iyice bir renklendi.. Ve nihayetinde vardık harabelere.. 
Günümüze pek bir şey kalmamış olan Santa köyü aslında 7 mahallede toplamda 1053 haneden oluşmaktaymış.. 5000 e yakın insan yaşıyormuş. Tamamı Ortodoks Hristiyan olan halk eskiden günlük dil olan Türkçeyi konuşurmuş lakin  Yunanlıların kışkırtmaları ile zamanla Rumca ve Yunanca konuşmaya başlamışlar.. Köyde eğitime de önem veriliyormuş, her mahallede kız ve erkek çocukların okuyabileceği en az 1 okul oluyormuş, merkez mahalle olan Piştoflu'daki iki katlı okul günümüze kadar ulaşmış eserler arasında.. 
Bölgede şu an yaylacılar yaşamakta.. Harabelerin arasında kendilerine ev yapmış yaz aylarında gelip kalıyorlar.. 
Köyün kilisesi ayakta duran en iyi yapı..  Doğal şartlar ve bakımsızlık sonucu sanat eserlerinden geriye pek bir şey kalmamış, ama duvarlarda belli belirsiz resimler dikkatle bakıldığında seçilebiliyor..

Bu gezdiğimiz mahalle merkez olan Piştoflu, çevre tepelere yayılmış diğer mahallelere gitme imkanımız olmadı, zaten asıl gezilecek yerin burası olduğu söyleniyor.. Sözde Kültür Bakanlığı el atmış buraya ama tam anlamıyla terk edilmiş durumda.. Gerçi yol çalışması devam ediyormuş, bir kaç yıla buralar da değişmeye başlar sanırım.. Şimdilik bu kadar, bakalım hafta sonu nereleri görmeyi nasip edecek Rabbim...
Selametle inşaAllah..


1 yorum:

  1. çok güzel şeyler yazmışsınız kaleminize sağlık....

    YanıtlaSil