18 Aralık 2013 Çarşamba

VE DAĞLAR YANKILANDI..


Epeydir yazmıyordum okuduğum kitaplar hakkında. Ama bu kitabı yazmalıyım..

"Ve dağlar yankılandı" Khaled Hosseini'nin son kitabı, "Bin muhteşem güneş" ve "Uçurtma avcısı" kitaplarının o sevdiğim yazarı. Heyecanla aldım kitabı, çok da güzel yapılmıştı giriş doğrusu; "...doğru ve yanlış kavramlarının ötesinde uzanan bir toprak var, seni orada bekleyeceğim.. (Mevlana)"

Güzel başlayan bu kitap tam olarak ne zaman gözüme batmaya başladı bilmiyorum, ama çoğu yerde dikkat çeken Amerikan sempatizanlığı cidden rahatsız etti beni. Yine önceki romanlar gibi Afganistan'ın perişan halinden, savaşlardan, el değiştiren yönetimlerden bahseden Khaled, Amerika'nın Afganistan'a gelmesinden, oraya özgürlük  getirmesinden!, onlara olan minnet borcundan bahsetmeseydi iyiydi. Bir de Amerika'ya göç eden Afgan asıllı ailenin kızlarının müslüman olduğu için uzak durmak zorunda olduğu eğlenceler, aktiviteler, tüm o güzellikler yok mu? Beni benden aldı. Ne zorluklar çekiyormuşuz da haberimiz yokmuş :)

Tüm bunların yanı sıra, önceki kitaplarına nispeten karakterleri de oturtamamıştı Khaled Hosseini. Kitap bittiğinde bu ne şimdi der gibiydim, daha bağdaştırılmış sonlar görmek istiyordum. Kitabın sonunu tahmin etmemi uğraştıracak, beni heyecanlandıracak bi nokta da yoktu. Yani diyeceğim o ki, o kadar beklentime göre bu kitap bir hayal kırıklığıydı.

Sıradaki kitap Jose Saramago'nun "Körlük" adlı eseri olacak, bitirdiğim gibi bir kaç şey yazmak istiyorum. Değerli birinden tavsiye üzerine edindiğim bu kitabın cidden enteresan bir konusu var ve güzel bir başlangıç yaptık. Bakalım artık :)

Haydin selametle..İyi

1 yorum:

  1. Bismihi...
    Okuduğun bir kitap, dinlediğin bir parça, izlediğin bir film sonrası ''bu ne şimdi der gibiydim'' diyorsa insan ve ahiretine dair bir şey göremiyorsa avuçlarında, o zamanı ve zaman insanı harcamıştır karşılıklı olarak...
    Dua, selam ve muhabbetle... Fiemanillah..

    YanıtlaSil