11 Şubat 2014 Salı

Büyüyen Kristal..

4M Crystal Growing.

Yakın zamanda aldığım muhteşem bir hediye :) Kutunun içinden çıkan bileşenleri karıştırıp arkana yaslanıyor ve kristalinin büyümesini seyrediyorsun.

Kutunun içinden 1 adet kap, 1 adet kaşık, 1 büyük torba beyaz kristal temel bileşen Monoamonyum Fosfat ve 1 küçük torba tohum karışımı (beyaz tohum için Alüminyum Potasyum Sülfat) çıkıyor.


Tarifine uygun şekilde, gerekli miktarda kaynamış su ile bileşenleri karıştırıyor ve kabımızı ağzı açık şekilde ellerden ırak bir yerde dinlenmeye bırakıyoruz. Bizim bölümde o suya parmağını sokmak isteyenler olacağı için bu şekilde bir önlem aldım :)


Karışımı hazırladıktan sonraki bir kaç saat içinde zeminde yeşeren kristalleri görmek mümkün :) Ben işe ertesi gün geldiğimde hızla boy atan bir kristal ile karşılaştım :)


Birden boy atan kristalimin büyümesi yavaşladı ama 5 gün içinde ilerlemeye devam etti. Kristalin boyu su seviyesine geldiğinde artık olmuş bu dedik, ve kalan sıvıyı süzerek kristali sudan geçirip kurumaya bıraktık, son olarak da kapağını kapattık.Farklı renkleri de varmış hani bu kristalin, böyle alacaksın, her boydan büyütüp dizeceksin.. Evet, boy boy kristallerim olsun istiyorum :)


2 yorum:

  1. Bismihi...
    Hediyen bile çok bi bilimsel :))

    YanıtlaSil
  2. Superman gezeni Kriptondan gelmiş gibi duruyor...
    Bilim insanına bilimsel hediyeler geliyor ne güzel :)

    YanıtlaSil