13 Eylül 2015 Pazar

ÇAKIL TAŞI SANATI (PEBBLE ART)

Hazır yaz dönemindeyiz, sahile falan da uğruyorsunuzdur, o zaman benden demesi giderken yanınıza bir çanta alın ve toplayabileceğiniz kadar çakıl taşı toplayın.. Size muhteşem fikirlerle geldim!
Yine her zamanki gibi Pinterest'te geziniyor ve insanların yaptığı birbirinden güzel şeylere bakıyordum, bi kısmı için "ayy ben bunu yaparım" derken bir kısmına da saygıyla başımı eğiyordum :) ve aradığım şeyi buldum.. 3-5 çakıl taşı ve muhteşem komposizyonlar ile hazırlanmış şık ve bir o kadar sade tablolar.. Tek kelime ile büyüleyiciydi.. Tabloların tasarımcısı etsy sitesinden satıyordu eserlerini, 100-150 dolar gibi fiyatlara. Kendimi böyle durumda maalesef ÇİN gibi hissediyorum, güzel bir ürün görünce birebir kopyasını yapmak istiyorum, az buçuk beceriyorum da :) haliyle koyuldum işe. Üniversiteden ayrılan bir hocamızın ardında bıraktığı, elleriyle toplamış oduğu çakıl taşı yığını tam da bu iş için biçilmiş kaftandı. Bir başka arkadaştan da derinlikli çerçeve buldum ve hopp her şey hazır. İşte ilk denemeler şu şekildeydi;


Sonra işi bir adım daha büyüttük. Bu sefer taş boyamaya ilgi duymaya başlayan Meltem de benimleydi.. Alabildiğimiz kadar boyayı, fırçayı ve taşı alıp Meltem'in salonuna yığdık. Koca bir hobi odası :) günler boyu süren boyamalar ile çok iyi stres attık :) ortaya da ufak tefek eserler çıkardık :)
Ustalık eserim yukarıda gördüğünüz baykuş oldu.. Şimdilik dinlenmeye çekildim ( her fırsat bulduğumda taş topluyorum) :))

Gelelim kıssadan hisseye:
- Taş boyamam çok eğlenceli ve kolay bir şey.. Mükemmel işler çıkarabilirsiniz ortaya. Hemmen deneyin.
- Gidip de el yapımı şeylere dünya kadar para vermeden önce bi kendiniz yapmaya çalışın :)

Not: bu arada kullandığım boya akrilik su bazlı boyalar, ahşap boyamada kullandıklarımın aynısı..

2 yorum:

  1. Yapıştırıcı olarak ne kullanıyorsunuz.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Merhaba, ben tutkal kullanmıştım ama silikon da iş görebilir :)

      Sil